3 września w Częstochowie, z udziałem ok. 50 tys. rolników, odbyły się ogólnopolskie dożynki. To największe święto dziękczynienia za plony i chleb obecny na polskim stole.

To okazja do podziękowania rolnikom za ich pracę, poszanowanie dla tradycji, przywiązanie do wiary i ziemi ojczystej. Tegoroczne dożynki były również sposobnością do modlitwy za poszkodowanych przez nawałnice i podziękowaniem za solidarność i konkretną bezinteresowną pomoc.

Tradycją już jest, że w pierwszy weekend września także delegacja dożynkowa z gminy Leżajsk wyrusza na Jasną Górę. W bieżącym roku naszą gminę reprezentowali Gospodarze tegorocznych Dożynek Gminnych - sołectwo Gwizdów-Biedaczów. Z pięknym wieńcem wykonanym w kształcie królewskiej korony, nawiązującym do przypadającej w tym roku trzechsetnej rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, Koło Gospodyń Wiejskich z Biedaczowa wraz ze Starostami Elżbietą Banaś i Andrzejem Pawulem, Wójtem Gminy Leżajsk Krzysztofem Sobejko, Radnym Łukaszem Fleszarem oraz przedstawicielami poszczególnych sołectw uczestniczyło w uroczystej Mszy Św. dożynkowej na Wałach Jasnogórskich. Trud pielgrzymowania podjęty przez pątników z gminy Leżajsk był wyrazem dziękczynienia Bogu za zebrane plony, ale także prośbą o błogosławieństwo na kolejny rok rolniczego wysiłku.